Akademia KGW
Badanie potrzeb i potencjału opolskich KGW
5 h bezpłatnego doradztwa on-line + szkolenia
Bezpłatne warsztaty rękodzieła regionalnego w Opolu
Kobiety działające na wsiach to bardzo zaradne i operatywne gospodynie, które swoje działania opierają na całkowicie oddolnej inicjatywie. Dzięki temu idealnie realizują ideę rozwoju kierowanego przez społeczność, która jest bliska naszej Fundacji Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) ożywiają życie na wsi.
Zajmują się pielęgnowaniem tradycji, animowaniem swoich społeczności, działalnością charytatywną i promocją regionu.
Na obszarze woj. śląskiego jest ich 368, w woj. opolskim 172, a w dolnośląskim 449.
W 2018 roku wzrosła ranga Kół, które dzięki ustawie uzyskały osobowość prawną, dzięki czemu mogą się starać o dotacje stając się partnerem dla samorządów. Od tego momentu „nastąpił bardzo dynamiczny wzrost aktywności kół gospodyń wiejskich w środowiskach wiejskich w zakresie wspierania przedsiębiorczości kobiet i budowania więzi społecznych między mieszkańcami wsi” (E. Tomkiewicz, Prawne formy zrzeszania się rolników i ich rola w reprezentowaniu interesów zawodowych).
Mimo, a może dzięki wszechstronnej roli, jaką pełnią w swoich społecznościach są ogromnie niejednorodne i często borykają się problemami wynikającymi z braku wiedzy i umiejętności strategicznego rozwijania swoich organizacji.
Akademia KGW jest odpowiedzią na te problemy.
Projekt jest całkowicie bezpłatny, a warunkiem zakwalifikowania się do niego jest bycie działaczką/działaczem Koła Gospodyń Wiejskich z siedzibą w woj opolskim oraz wypełnienie ankiety zgłoszeniowej.