W obrzędach i świętowaniach często można było spotkać trawy, zioła i kwiaty, które z różnych powodów zdobyły sobie miano symboli. Demonstrowano więc wyrabiane z nich bukiety, wieńce i wiązanki, które święcono, zatykano za framugi okien lub belki w pomieszczeniach gospodarczych. Zjawiały się wszędzie, gdzie rytuały wymagały ubłagania zaświatów o przychylność, urodzaj i powodzenie. Szczególnie przydatne okazywały się w przypadku choroby, kiedy to człowiekowi groziło poważne niebezpieczeństwo. Stosowano wtedy metody zarówno racjonalne, jak i oparte na magii i wierzeniach chrześcijańskich, aby uratować chorego. Rytuały związane z leczeniem były bardzo istotnym elementem kultury ludowej.
(A. Cichomska, Ziołolecznictwo, 2018).
Zielarstwo i ziołolecznictwo na Śląsku Opolskim zostało wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego w 2023 r.
Biorąc pod uwagę wielokulturowość Opolszczyzny celem projektu jest zidentyfikowanie niematerialnego dziedzictwa kulturowego w postaci zielarstwa i ziołolecznictwa na Śląsku oraz poszerzanie wiedzy o jego wartościach i pożytkach z niego płynących. Chcemy też umożliwić pozyskiwanie wiedzy i umiejętności od mistrzyni tradycji, Gabrieli Kolleman, w bezpośrednim przekazie. Zależy nam przede wszystkim na tym, aby młode pokolenie – dzieci mogły poznawać tradycje lokalne w interesujący sposób, poprzez przykład osoby starszej, dla której jej tradycje są całkowicie naturalne, a więc daje ona także świadectwo tego, że ciągle są one wartościowym sposobem porządkowania świata.
WYPRAWA Z ZIELARKĄ PO ZIOŁA
WARSZTATY TWORZENIA ZIELNIKA
WARSZTATY WYSZYWANIA WORECZKÓW NA ZIOŁA
Projekt realizowany jest w okresie 01.08 – 15.10.2024 r. w na terenie gmin: Lubsza, Świerczów, Domaszowice, Namysłów, Łubniany, Murów, Dobrzeń Wielki, Popielów.