Pożytki z prac ręcznych

Po co tworzyć rękodzieło, skoro kreatywne pomysły śmiało można realizować projektując wzory i wykonywać je np. maszynami cnc. Ręczna praca jest droga, trudna i ogromnie czasochłonna. Ci, którzy robią to hobbystycznie, powiedzą, że przecież nie jest tak źle i jeszcze mają przyjemność z tego. Kłopot zaczyna się, gdy wytwarzane rzeczy trzeba powielić w wielu egzemplarzach i użyć do nich dobrej jakości surowca. Gdy trzeba tworzyć z dbałością o każdy szczegół. Gdy muszą być funkcjonalne, ładne i przystępne cenowo.

My z uporem maniaka zapraszamy na warsztaty, uczymy zdobienia tkanin, zapełniając pracownię kolejnymi nićmi, włóczkami, koraliczkami i sprzętami. A jeszcze więcej takich znajduje się na naszej liście zakupowej. Po co to wszystko?

Ano rękodzieło ma uzdrawiającą, niemal terapeutyczną moc.
Wyszywanie i inne prace ręczne przynoszą liczne korzyści zdrowotne i psychologiczne, co potwierdzają badania naukowe.

Poprawa funkcji poznawczych i pamięci

Tworzenia prac ręcznych synchronizuje półkule mózgowe, co jest wynikiem angażowania zarówno precyzyjnych ruchów (półkula lewa), jak i kreatywności (półkula prawa). Badania Uniwersytetu Drexel wskazują, że takie działania zwiększają przepływ krwi do obszarów mózgu odpowiedzialnych za koncentrację i pamięć roboczą, co przekłada się na lepsze przetwarzanie informacji i zdolność do ich zapamiętywania. Dlatego pisanie ręczne sprzyja nauce i zapamiętywaniu. Ale także nauka podczas wykonywania prostych prac manualnych jest bardziej efektywna.

Redukcja stresu i poprawa samopoczucia

Rękodzieło, takie jak wyszywanie, szycie, malowanie, wycinanie, czy lepienie działają relaksująco i mogą obniżać poziom stresu. Skupienie uwagi na precyzyjnych ruchach i powtarzalnych czynnościach sprzyja stanowi medytacyjnemu, co pomaga w redukcji napięcia i poprawie nastroju. Regularnie uprawiane sprzyjają umiejętności koncentracji, panowania nad emocjami oraz uczą planowanego działania, realizując bardziej skomplikowane wytwory etapami. Ekspresja artystyczna sprzyja rozładowaniu wewnętrznych napięć i w efekcie wycisza.

Rozwój zdolności motorycznych i koordynacji

Wyszywanie jak i inne techniki rękodzielnicze wymaga, precyzyjnych ruchów dłoni, co rozwija zdolności motoryczne i koordynację ręka-oko. Regularne wykonywanie takich czynności może poprawić sprawność manualną i precyzję ruchów. Poprawia także świadomość ciała i pomaga panować nad nim.

Stymulacja kreatywności i wyrażanie siebie

Tworzenie własnych projektów artystycznych pozwala na rozwijanie kreatywności i daje możliwość wyrażenia siebie poprzez sztukę. Proces twórczy angażuje wyobraźnię, wyzwala energię, pozwala na eksperymentowanie z kolorami, fakturami i technikami. Dzięki temu człowiek poszerza swoje horyzonty myślowe, rozwija wyobraźnię, uczy się przewidywać i odważniej doświadcza życia. Udany proces twórczy może prowadzić do poczucia satysfakcji z ukończonego dzieła, i stać się solidnym fundamentem do budowania pewności siebie w oparciu o kompetencje.

Wsparcie zdrowia psychicznego

Angażowanie się w prace ręczne może działać terapeutycznie, pomagając w radzeniu sobie z lękiem, depresją czy innymi problemami emocjonalnymi. Podczas realizacji prac ręcznych, czy artystycznych, można w sposób swobodny przepracować trudności życia, lęki, które powodują napięcia i stres. Skupienie na twórczej pracy odciąga myśli od negatywnych i trudnych emocji i sprzyja poczuciu spełnienia i wyciszeniu się.

Zadbaj o swój dobrostan i zapisz się na warsztaty

W zakładce projekty znajdziesz aktualne informacje na temat realizowanych warsztatów

Podobne wpisy